معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت در کنفرانس انجمن زمین شناسی ایران : مراکز علمی به کشف معادن در کشور کمک کنند

 معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت در کنفرانس انجمن زمین شناسی ایران : مراکز علمی به کشف معادن در کشور کمک کنند

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز سه‌شنبه در بیست و دومین کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشگاه شهید بهشتی گفت: کشور در تبدیل کانسار به معدن دچار ضعف جدی است و در ۱۰ سال گذشته معدن بزرگی از کشورمان کشف و در کلاس جهانی، ثبت نشده بنابراین نیاز است که دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این خصوص راه‌حل ارائه کنند.
علیرضا شهیدی افزود: ایران یک درصد تولید آهن در دنیا را دارد، همچنین تولید سرب و روی در دنیا طی یکسال بیش از 19 میلیون تن است و نیاز به اطلاعات پایه برای عملکرد خوب داریم.
وی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چندین بار زمین‌شناسی کشور را پایش کرده و نقشه‌ها را آماده کرده، تصریح کرد: برای اینکه شناختی از زیر زمین داشته باشیم از سال ۸۱ به ژئوفیزیک هوایی روی آورده‌ایم و خطوط پرواز ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر است و ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت هوایی داشته‌ایم.
شهیدی با بیان این‌که در سال ۸۳ اطلس ملی نقشه‌های موضوعی زمین‌شناسی توسط این سازمان منتشر و پتانسیل ۱۴ ماده معدنی بررسی شده، تاکید کرد: این اطلس تلفیقی از زمین‌شناسی، نقشه‌های زمین‌شناسی و سایر اطلاعات است و بر اساس مقیاس ما ۱۰ برابر دقت خود را افزایش داده‌ایم.
رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تشریح بخشی از عملکرد سازمان متبوع خود ادامه داد: در دهه ۹۰ انجام اکتشافات به میزان ۵۵۰ هزار کیلومتر مربع و ژئوفیزیک هوایی در ۶۴۰ هزار کیلومتر طبق برنامه توسعه ششم برنامه‌ریزی و انجام شده است.
وی با اشاره به این‌که با بیان این‌که از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۶ در دنیا بسیاری از کانسارها تبدیل به معدن شده‌اند، خاطرنشان کرد: در ایران این مسیر بسیار طولانی است و سالها می‌انجامد که این معضل باید رفع شود و نکته‌ای که وجود دارد اینکه طی ۱۰ سال گذشته معدنی از کشورمان در کلاس جهانی ثبت نشده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: راهکارهای رفع این معضل انجام اکتشافات عمقی است که در این خصوص برنامه‌ریزی شده ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی انجام دهیم که ۱۵۵ هزار کیلومتر مربع انجام شده و توان ما بیشتر از این نیست و نیاز به کمک بخش خصوصی است.
به گفته وی این اکتشافات با استفاده از روش‌هایی همچون ژئو فیزیک فیزیکی و شیمیایی، هیدرو ژئوفیزیک و حفاری اکتشافی انجام شده است.
رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عنوان کرد: در سازمان‌ها موازی‌کاری یا دوباره‌کاری‌ها در خصوص داده‌های زمین انجام می‌شود که باید زمین‌شناسی، مرجع داده‌های زمین باشد.
وی در خصوص برنامه‌های آتی سازمان متبوع خود گفت: تکمیل و تولید اطلاعات پایه بزرگ مقیاس با هدف افزایش دقت و بازدهی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشافی و زیرساختی، تکمیل چرخه ژئوفیزیک هوایی با هدف اکتشاف ذخایر پنهان و عمیق در مناطق اولویت‌دار و بازنگری در اطلاعات پایه قبلی با هدف به روز رسانی و افزایش دقت آنها با استفاده از روش‌های روز دنیاست.
ظرفیت افزایش 10درصدی درآمد ناخالص کشور از معادن

همچنین رییس انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: نگاه ما به بخش معدن، غلط است در حالی که درآمد ناخالص کشور در حوزه معدن می‌تواند از ۱۲ درصد به ۲۲ درصد برسد و پتانسیل بیش از این را نیز دارد.
منصور قربانی گفت: در اکتشافات مواد معدنی در ۳۰ سال گذشته ذخیره جدی پیدا نکرده‌ایم و با توجه به ضعف در اکتشاف، در صورت ادامه روند فعلی، ذخایر بزرگ معدنی تا ۵ سال دیگر به پایان خواهد رسید.
وی افزود: پروژه‌های بخش معدن کوچک است و هزینه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد در حالی که در احداث تونل جاده و اتوبان وضعیت خوبی داشته‌ایم، اما در حوزه معدن عملکرد مطلوبی ارائه نداده‌ایم.
قربانی تصریح کرد: ۱۱۰ موسسه علمی در حوزه معدن و زمین‌شناسی دانشجو تربیت می‌کند و دانشجویان علوم زمین و معدن باید اکتشاف کنند، تولید و بهره‌برداری را آموزش ببینند و باید بررسی شود چه میزان آموزش‌ها کاربردی است.
وی عنوان کرد: انجمن علوم زمین دو محور همگرایی موسسات علمی و اهمیت به موضوعات اکتشافی را در رویکرد خود قرار داده است.
رییس انجمن زمین شناسی تاکید کرد: هیچ سازمانی در ایران مرکزی که توان پیشگویی آینده را انجام دهد تا چه موادی جایگزین نفت می‌شود، ندارد. حتی وزارت صمت مجله‌ای برای پیشگویی قیمت مواد معدنی ندارد.
قربانی اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران بخش بالا و پایین‌دستی دارد و هر کدام فعالیت خود را انجام می‌دهند اما بخشی که آینده‌نگرانه باشد در آن احداث نشده است.
رییس انجمن زمین‌شناسی عنوان کرد: ۵۰ درصد اقتصاد ما وابسته به زمین است و آنچه زمین‌شناسان باید به آن توجه کنند افزایش صنعت معدنی در کشور با مدیریت صحیح و بهره‌برداری از ۶۸ ماده معدنی است تا بتوانیم در آینده در حوزه صادرات مثبت عمل کنیم.
همچنین در این کنفرانس اعلام شد که سازمان زمین‌شناسی تفاهم‌نامه‌ای پژوهشی و علمی با دانشگاه سوربُن منعقد کرده که ۹ دانشجو تحت حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته‌اند.
بودجه برای حفاری معدنی داده نمی‌شود
رییس خانه معدن ایران نیز در این کنفرانس تصریح کرد: صنایع معدنی ۶ درصد در اقتصاد کشور نقش دارند اما از آنها استفاده لازم را نداریم و اهمیتی داده نمی‌شود.
محمدرضا بهرامن با بیان اینکه اکتشافات مهم‌ترین بخش معدن است‌، تصریح کرد: در حالی که بودجه بسیاری به حفاری نفتی تعلق می‌گیرد به معدن این بودجه را نمی‌دهند در حالی که می‌توان با تکیه برمعدن ارزش افزوده بسیاری داشت.

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *